Architektura i nowoczesne budownictwo – Oto, co nie mówią nam zachodnie rachunki miasta otoczonego murem Kowloon

Greg Girard i Ian Lambot, autorzy książek City of Darkness i City of Darkness Revisited Dłuższa wersja tego artykułu, napisana przez aktualną stażystkę Blogu, Sharon Lam, została pierwotnie opublikowana w Salient, magazynie Victoria University of Studenci Wellington.
Stowarzyszenie, zatytułowane W cieniu Kowloon Walled City. Jest to lata siedemdziesiąte w Hongkongu, a ty masz jedenaście lat.
Pewnego wieczora wyjdziecie na pobliską okolicę na kolację z rodziną.
Pięciominutowy spacer od szkoły podstawowej to także miejsce często odwiedzane przez znajomych.
Jedzenie tutaj jest dobre, a szczególnie znane z zupy z makaronem z rybki, co zawsze można dostać.
Byłeś tu tak często, że nawigowanie podziemnymi korytarzami do stoiska z makaronem jest łatwe i wiesz, dokąd się udać, aby uniknąć stropów, które najbardziej kapią.
Twoja miska z makaronem przybywa, a ty je rzucasz, nieświadoma faktu, że w ciągu najbliższych kilku lat to samo sąsiedztwo osiągnie szczyt w swojej populacji i niesławy, i pozostanie nawet dziesięciolecia później jako jedna z najbardziej niezwykłych anomalii społecznych w najnowszej historii Na jego szczycie, Kowloon Walled City było domem dla 33 000 ludzi na zaledwie dwóch hektarach ziemi – wielkości około dwóch pól rugby – co czyniło go najgęstszym miejscem na Ziemi w tym czasie.
Był to pospiesznie ułożony konglomerat maleńkich mieszkań, jeden na drugim, balkony z klatkami, uderzające w boki i połączone labiryntem wilgotnych, ciemnych korytarzy.
Przez cały ten czas reszta Hongkongu przebiegała normalnie, najwyraźniej niewrażliwa na zbrodnię i skandal w Mieście Walącym.
Dzięki uprzejmości City of Darkness Revisited To unikalne społeczeństwo i jego całkowite zaniedbanie przez resztę Hongkongu narodziło się z równie wyjątkowych warunków politycznych w miejscu Kowloon.
Początkowo chińska placówka handlu solami podczas dynastii Song (960AD.
1279), później stała się militarną placówką z dodanym przybrzeżnym fortem w 1800 roku.
Gdy Chiny przegrały z Brytyjczykami w pierwszej wojnie opiumowej, Hongkong został cedowany i oficjalnie przekazany w 1842 roku.
Jednak strona Kowloon była wyjątkiem, a Brytyjczycy zezwalali Chińczykom na pozostanie w tym miejscu, o ile nie politycznie kolidować.
Chiny w pełni odzyskały własność strony Kowloon w 1947 r., Ale jej oddzielenie od kontynentu oznaczało, że niewiele zrobili dla egzekwowania prawa, podczas gdy Wielka Brytania również poszła z rękami .
polityka.
Wolny od obu stron prawa, wkrótce pojawili się squatersi i tak zaczęła się legenda o Kowloon Walled City.
W 1950 roku populacja wzrosła do 17 000.
Ludzie przeprowadzili się do Walled City z bankructwa, braku wyboru i albo uciekali, albo wykorzystali brak prawa.
Budowa rozrastała się wraz z populacją, prawdziwie nowoczesny język wolny od jakichkolwiek przepisów budowlanych czy kodu.
W ciemnościach Walled City przestępczość, nieuregulowane interesy (wszystko, od opiumowych nor i burdelów po plastikowe torby i sajgonki) i życie rodzinne ciągnęły się dzień po dniu.
Do 1984 roku oba rządy zdecydowały, że Walled City stało się dość wstydliwego wstydu i lęku, że musieli go zburzyć.
W 1992 r.
Mieszkańcy zostali eksmitowani i otrzymali odszkodowanie pieniężne, a teren przekształcono w publiczny park upamiętniający.
Model Kowloon Walled City teraz umieszczony w Kowloon Walled City Park.
Obraz.
Wikimedia user archangelselect na licencji CC BY-SA 3.0 Pomimo wielu, często długich podróży do Hong Kongu, nigdy nie odwiedziłem parku.
Nie jest to dobrze reklamowana lub dobrze słyszana atrakcja turystyczna, ani nie jest miejscem lokalnej dumy.
Właściwie to z ust Szweda po raz pierwszy usłyszałem o Kowloon Walled City i za każdym razem, od czasu, gdy powstało Walled City, pochodzi ono z kaukaskiego komentarza.
W moim miejskim dziele projektowym, Kowloon Walled City zostało przedstawione jako przykład.
Slumsów.
która pokazała konsekwencje braku przepisów budowlanych.
Nie było mowy o pysznych miseczkach z makaronem, które można tam znaleźć.
Zamiast tego, Kowloon Walled City jest w rozmowie zwykle opisywany jako.
Post-apokaliptyczny.
.straszny.
i.
szalony.
Porównaj to ze sposobem, w jaki mój tata mówi o mieście. Po jego imieniu pojawił się uśmieszek, a ja byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że jego szkoła podstawowa jest tuż obok.
zwariowany.
masa narkotyków, gangów i przestępczości.
W rzeczywistości większość naszej rozmowy dotyczyła jedzenia, które można tam znaleźć.
Opisuje to miejsce jako.
Bardzo szczególne.
zarówno jako jedyne miejsce w Hongkongu, które nie podlegało brytyjskim rządom, jak i unikalna wspólnota sama w sobie.
Następnie opisał fizyczne otoczenie tego miejsca, z energią, którą widziałem tylko w trakcie jednego z jego szalejących na siebie szaleństw.
Uśmiechając się, przypomniał sobie nieustanne wycieki wycieków wody i surrealistyczne znikanie nieba po wejściu.
On także poszedł o
[podobne: prymitywny ul ze słomy, agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa tarnów, refleks białystok ]

Powiązane tematy z artykułem: agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa tarnów prymitywny ul ze słomy refleks białystok